top of page

Nedir Bu Cilt Bakımı?

Cilt bakımı konusunu tüm detayları ile değerlendirme zamanı;


Nedir bu Cilt Bakımı? Neden yapıyoruz? Nerede ve ne zaman yapmalıyız? Cildimizi kime emanet etmeli, nasıl bir yol izlemeliyiz?


Şimdi bunlar hakkında biraz konuşalım;


Cilt Bakımı Nedir?


Cildi iyileştirmek için düzenli olarak uygulanan bakımların tümüdür diyebiliriz kısaca. Bu bakımların içine temizleme, nemlendirme, maske gibi cildin yararına olan tüm bakımlar girer.


Cilt Bakımını Neden Yapıyoruz?


Cilt bakımını, makyaj kalıntılarından kurtulmak, cildimizin nefes almasını sağlamak, pürüzsüz bir cilde sahip olmak, şehir hayatının stresinden ve kirli hava şartlarının cildimizde oluşturduğu zararlardan arınmak için yapıyoruz. İyi bakılan cildin daha geç yaşlanacağını ve daha iyi görüneceğini bildiğimiz için yapıyoruz. Geleceğe yatırım olarak düşündüğümüz için şimdiden özenli adımlar atıyoruz.


Cilt Bakımı Ne Zaman Yapılmalı?


Cilt bakımı cildin kaygısına ve cilt yapısına göre günlük, haftalık, aylık ve yıllık rutinler ile yapılmalı. Günlük bakım mutlaka temizleme ve nemlendirmeyi  içermeli. Haftalık bakım derinlemesine temizleyici peelingler ve derinlemesine nemlendirici maskeler içermeli.Aylık bakım maskelere ek olarak, vitamin takviyeleri, değerli yağlar ve serumlar içermeli.

Yıllık bakım ise, kimyasal peeling, bitkisel cilt yenileme tazeleme işlemleri ve besleyici cilt terapileri içermeli. Kişinin kendini aynaya baktığında özgüvenli , iyi ve mutlu hissetmesi için cilde yapılan yatırım, her zaman en iyi ve en doğru yatırımdır.


Cilt Bakımı Nerede Yapılmalı?


Cilt bakımı aslında her zaman ve her yerde dikkat edilmesi gereken bir konu. Nasıl ki kişisel bakımlar arasında diş fırçalamayı her durumda ihmal etmiyorsak cilt bakımı da en az diş fırçalamak kadar önemsenmelidir.


Evde yapılabilecek cilt temizleme, nemlendirici sürme, güneş koruyucu kullanma bir cilde yapılması gereken en temel bakım yöntemleri arasındadır.

Tabii öte yandan, uzmanlık gerektiren cilt bakımları için işi asla şansa bırakmayın ve bir uzmana başvurun. Cildiniz ve kullandığınız kremleriniz ile ilgili bilgi ve deneyimine güvendiğiniz, problemlerinizde size anında ve doğru çözümler sunabilecek bir cilt danışmanınız mutlaka olmalı.


Cilt Bakımını Kim Yapmalı?


Cilt bakımınızı temel düzeyde elbette kendiniz yapabilirsiniz. Ancak, yukarıda da bahsettiğim gibi, uzmanlık gerektiren aşamada bir estetisyenden yardım almalısınız. Cildinize uygun teknik ve ürünleri bulmak bir uzmanın işi.


Birlikte belirleyeceğiniz bakım haritası ve protokoller ile günlük bakım rutinlerinizi uygulamaya başladığınızda cildinizin temizliğinden ve doğal güzelliğinizden emin olarak muhteşem hisler yaşamaya başlayacaksınız.Cildinize ait bir kusuru, problemi örtmek yerine onu tedavi edip endişeyi tamamen ortan kaldırmanın verdiği güveni ve hazzını kim yaşamak istemez ki?Comments


bottom of page